Prize Giving

IURFC 2019 Award Recipients

Congratulations to the following winners.

Club

Brian Susan's Memorial Cup
Keenest Team
Senior A Netball
Benbrook Cup
Keenest Manager
Mellissa Gyde
Clive Orr Memorial Cup
Keenest Coach
Maree Schimanski
Normona Cup
Best Club Person
Kerry Austin
Wooller Challenge Cup
Best Turned Out Team
Premier Rugby
Tom Neilson Cup
Most Team Tries
Division 1 Rugby (58)
Leighton & Shirley Instone Trophy
Most Individual Tries
Mark Hale/Rhodes Featherstone (10)
Kevin Frederickson Memorial
Most Team Points
Division 1 Rugby (374)
Jack Woller Memorial Trophy
Best Junior All-rounder
Slade Bristowe
FBT Trophy
Commitment To Inglewood Rugby
Ian Marshall

Premier Rugby Team

Mackie Trophy
Most Outstanding Player Of The Year
Ben Sapwell-West
Ronald McEldowney Memorial Cup
Most Improved Player
Brooke Harvey-Smith

Division 1 Rugby Team

Gyde Family Cup
Most Dedicated Team Person
Caeten Street
Linds Challenge Cup
Most Improved Player
Nathan Linley
Macks Family Cup
Senior B Player of the Year
Kyle Dravitzki

Division 2 Rugby Team

No Team 2019

Brian Dodunski Cup
Best Team Man
No Team this Year
Jesset Cup
Senior 3rd Player of the Year
No Team this Year

Under 21 Rugby Team

Andrew Dodunski Cup
Most Improved Player
Bradley Whitmore/Josh Titter
Devon Gopperth Memorial Trophy
Top Try Scorer
Bradley Whitmore (5)
Rodney Swanson Memorial Trophy
Best Junior Clubman
Jayden Fabish
Roger Young Cup
Most Valued Player
Riley Kilpatrick

Premier 1 Netball Team

Major Trophy
Most Conscientious Player
Loren Dombroski
Perret Trophy
Most Valuable Player
Mechaela Major
Rumball Trophy
Fair Play Award
Sarah Bolton/Heidi Smith
Soffe Trophy
Most Improved Player
Alyce Hoskins
Winchman Trophy
Players Choice
Mechaela Major

Premier 2 Netball Team

Burkhart Trust Trophy
Most Valuable Player
Hayley Gyde
Dombroski Family Trophy
Most Improved Player
Leah Coxhead
Gyde Family Trophy
Players Choice
Courtney Coster
Austin Family Trophy
Fair Play Award
Sophie Carter

Senior A Netball Team

A.G. Builders Ltd Trophy
Most Improved Player
Tanya Corlett
G & T Anaha Trophy
Player's Choice
Tia Huta
IURFC Cup
Player Of The Year
Nicole Moratti
R J Mason Transport Trophy
Fair Play Award
Tanya Corlett

Senior B Netball Team

Anaha Trophy
Most Improved Player
Sonia Breach
IURFC Cup
Player Of The Year
Sonia Breach/Rebekah Wilkin
Lacey Trophy
Players Choice
Hannah Dombroski/Sandra Moratti
Smart Trophy
Fair Play Award
Maria Spurdle

Senior C Netball Team

IURFC Cup
Player Of The Year
Maddie Hiestand
IURFC Trophy
Players Choice
Maddie Hiestand
Leonie Gyde Cup
Fair Play Award
Kaezia Reade
Leonie Gyde Trophy
Most Improved Player
Kaezia Reade

Senior Social Netball Team

IURFC Cup
Players Choice
Andrea Reid
IURFC Cup
Player Of The Year
Abbey Gyde
IURFC Cup
Fair Play Award/Most Improved
Lara Honeyfield